Orkiestra Dęta KWK „Wujek”
Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”
Dyrygenci orkiestry kopalni Wujek:
- Koryciorz
- Antoni Łukowiec
- Wiktor Wójtowicz
- Paweł Penkala
- Henryk Morcinczyk 1971 – 2017
- Mirosław Kaszuba 2017 – obecnie
HISTORIA ORKIESTRY KOPALNI WUJEK
Górnicze orkiestry dęte od niepamiętnych czasów są nierozłącznym elementem nie tylko kopalnianego, ale również pejzażu całego Górnego Śląska.
Zapisy w kopalnianej kronice podają, że z inicjatywy pierwszego po powrocie Śląska do macierzy polskiego dyrektora kopalni „Wujek” Kazimierza Suszyńskiego w roku 1928 utworzona została przy kopalni górnicza orkiestra. W tym samym roku, liczącą 24 członków orkiestra, po raz pierwszy koncertowała w dniu górniczego święta.
Od Franciszka Jankowskiego, autora „wujkowskiej” kroniki, który pracował na kopalni w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, dowiadujemy się, że w czerwcu 1934 roku nad stawem nieopodal budynku dyrekcji, kierownictwo Zakładów Hohenlohego urządziło spotkanie gdzie: „ Uczestników częstowano kiełbaskami, a zabawę umilała kopalniana orkiestra” – zapisał Franciszek Jankowski.
W innym miejscu kronikarz informuje, że w roku 1938 dyrekcja u znanego katowickiego krawca Fabera, uszycie na koszt kopalni 40 galowych z czerwonymi pióropuszami na czakach.
W tym samym 1938 roku, kopalniam zorganizowała w willi Pod Jeleniem w Wiśle Malince 15-dniowe wczasy dla górników gdzie koncertowała orkiestra kopalniana.
Po drugiej wojnie światowej tradycja koncertów orkiestry dla pracowników i ich rodzin była już powszechna.
W latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku popularne były też tzw. pociągi wycieczkowe, którymi każdorazowo kilkuset pracowników wyjeżdżało całymi rodzinami w Beskid Śląski do Milówki, Ustronia czy Bystrej i zawsze towarzyszyła orkiestra górnicza.
W roku 1973 orkiestra zwyciężyła podczas Śląskiego festiwalu Górniczych Orkiestr Dętych o Złotą Batutę Dyrygencką w Bytomiu, natomiast w 1975 i 1976 roku zajmowała II miejsca w Ogólnopolskich Festiwalach Górniczych Orkiestr Dętych w Bytomiu.
Niecodzienny klimat i sceneria towarzyszyły występom orkiestry w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na transatlantyku „Stefanie Batorym” podczas rejsu do Tallina i Sankt Petersburga czy wiele lat póżniej w Berlinie i Rostoku podczas obchodów barbórkowych.
W 1988 roku orkiestra uczestniczyła w paradzie w podparyskim Sainte-Genevieve-Des-Bois.
Ogromna koncentracja, a jednocześnie podekscytowanie towarzyszyły muzykom podczas nagrań w studiu Polskiego Radia w Katowicach i podczas koncertu gwiazd w niemieckim Essen dla West Deutsche Rundfunk.
Wśród niezliczonej ilości koncertów, z całą pewnością w pamięci pozostanie spotkanie z Ojcem Świętym w maju 1991.
Za swoje osiągnięcia orkiestra została wyróżniona miedzy innymi Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Sztuki, Dyplomem Honorowym Prezydenta Katowic, a Polski Związek Chórów i Orkiestr odznaczył zespół Złotą Odznaką Honorową z Laurem.
Obecnie szczególna rangę i wymowę mają występy orkiestry podczas obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń 16 grudnia 1981 roku.
Rys historyczny na podstawie publikacji Andrzeja Rączkowskiego. Zdjęcia historyczne ze zbiorów Andrzeja Kochańskiego
Wybrane zdjęcia historyczne