Orkiestra Dęta KWK „Wujek”

Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”

Dyrygenci orkiestry kopalni Wujek:

  • Koryciorz
  • Antoni Łukowiec
  • Wiktor Wójtowicz
  • Paweł Penkala
  • Henryk Morcinczyk 1971 – 2017
  • Mirosław Kaszuba 2017 – obecnie

HISTORIA ORKIESTRY KOPALNI WUJEK

Górnicze orkiestry dęte od niepamiętnych czasów są nierozłącznym elementem nie tylko kopalnianego, ale również pejzażu całego Górnego Śląska.

Zapisy w kopalnianej kronice podają, że z inicjatywy pierwszego po powrocie Śląska do macierzy polskiego dyrektora kopalni „Wujek” Kazimierza Suszyńskiego w roku 1928 utworzona została przy kopalni górnicza orkiestra. W tym samym roku, liczącą 24 członków orkiestra, po raz pierwszy koncertowała w dniu górniczego święta.

Od Franciszka Jankowskiego, autora „wujkowskiej” kroniki, który pracował na kopalni w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, dowiadujemy się, że w czerwcu 1934 roku nad stawem nieopodal budynku dyrekcji, kierownictwo Zakładów Hohenlohego urządziło spotkanie gdzie: „ Uczestników częstowano kiełbaskami, a zabawę umilała kopalniana orkiestra” – zapisał Franciszek Jankowski.

W innym miejscu kronikarz informuje, że w roku 1938 dyrekcja u znanego katowickiego krawca Fabera, uszycie na koszt kopalni 40 galowych z czerwonymi pióropuszami na czakach.

W tym samym 1938 roku, kopalniam zorganizowała w willi Pod Jeleniem w Wiśle Malince 15-dniowe wczasy dla górników gdzie koncertowała orkiestra kopalniana.

Po drugiej wojnie światowej tradycja koncertów orkiestry dla pracowników i ich rodzin była już powszechna.

W latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku popularne były też tzw. pociągi wycieczkowe, którymi każdorazowo kilkuset pracowników wyjeżdżało całymi rodzinami w Beskid Śląski do Milówki, Ustronia czy Bystrej i zawsze towarzyszyła orkiestra górnicza.

W roku 1973 orkiestra zwyciężyła podczas Śląskiego festiwalu Górniczych Orkiestr Dętych o Złotą Batutę Dyrygencką w Bytomiu, natomiast w 1975 i 1976 roku zajmowała II miejsca w Ogólnopolskich Festiwalach Górniczych Orkiestr Dętych w Bytomiu.

Niecodzienny klimat i sceneria towarzyszyły występom orkiestry w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na transatlantyku „Stefanie Batorym” podczas rejsu do Tallina i Sankt Petersburga czy wiele lat póżniej w Berlinie i Rostoku podczas obchodów barbórkowych.

W 1988 roku orkiestra uczestniczyła w paradzie w podparyskim Sainte-Genevieve-Des-Bois.

Ogromna koncentracja, a jednocześnie podekscytowanie towarzyszyły muzykom podczas nagrań w studiu Polskiego Radia w Katowicach i podczas koncertu gwiazd w niemieckim Essen dla West Deutsche Rundfunk.

Wśród niezliczonej ilości koncertów, z całą pewnością w pamięci pozostanie spotkanie z Ojcem Świętym w maju 1991.

Za swoje osiągnięcia orkiestra została wyróżniona miedzy innymi Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Sztuki, Dyplomem Honorowym Prezydenta Katowic, a Polski Związek Chórów i Orkiestr odznaczył zespół Złotą Odznaką Honorową z Laurem.

Obecnie szczególna rangę i wymowę mają występy orkiestry podczas obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń 16 grudnia 1981 roku.

Rys historyczny na podstawie publikacji Andrzeja Rączkowskiego. Zdjęcia historyczne ze zbiorów Andrzeja Kochańskiego

 

Wybrane zdjęcia historyczne

KONCERT ORKIESTRY W SIEDZIBIE WOSPRiT w Katowicach ul. Plebiscytowa

ORKIESTRA KOPALNI WUJEK PODCZAS FESTIWALU ORKIESTR GÓRNICZYCH W BYTOMIU 1972

KONCERT DLA ZAŁOGI KOPALNI WUJEK marzec 2007

KONCERT DLA ZAŁOGI KOPALNI WUJEK marzec 2007

KONCERT DLA ZAŁOGI KOPALNI WUJEK marzec 2007

PUBLIKACJE ANDRZEJA RĄCZKOWSKIEGO

Skład orkiestry

Talinn-Leningrad, Październik 1976. Rejs MS St, Batory

Warszawa, 31 Maja 1981. Pogrzeb Kard. Stefana Wyszyńskiego

31 Maja 1981

31 Maja 1981

Francja, Maj 1988

1987 Katowice, Zielone Oczko. Plakat Orkiestry Kopalni Wujek

Francja, Sainte-Geneviève-des-Bois, 19 Maja 1988 (Karnawał)

Niemcy/Włochy, Maj 1991

Rzym, Maj 1991

Rzym, Maj 1991

Rzym, Maj 1991